EN / TR   

Erkek yeleği: yelek için bir rehber. yelek nasıl eşleştirilir ve giyilir

Yelek, klasik zarafeti seven herkes için vazgeçilmez bir giysidir: üç parçalı bir takım elbise için temel bir unsurdur ve zaman içinde törenlerde vazgeçilmez bir kahraman ve değerli bir müttefik olarak erkek gardırobunda lider bir rol kazanmıştır. iş veya rahat bağlamlarda.

Yelek hakkında bilmeniz gereken her şey: tarihi, özellikleri, nasıl seçileceği, eşleştirilmesi ve giyilmesi.

Yelek terimi, Fransız dili veste “ceket, spor ceket” ten; Bugün bir yelek-yelek için ortak Fransızca terimi 'jile' ve bazen grafiksel olarak İtalyanca 'gilè' olarak işleniyor: Cezayir'de mahkumlar tarafından giyilen bir ceketi tanımlayan Arapça jalīkah'dan türetiliyor . Türk kelimesinden Bu terim kaynaklanır yelek Osmanlı'da kadın ve erkek tarafından giyilen bir kolsuz ceket gösterir.

Yeleklere ek olarak, yelek kelimesi de vardır. Yaygın olarak, yelek ve yelekler genellikle aynı kıyafete atıf yapmak için birbirinin yerine kullanılır, ancak iki terim her zaman mükemmel bir şekilde değiştirilemez.

Yelekler, çoğunlukla diğer kıyafetlere (gömlek veya ceket) giyilen, kazak veya ceket gibi kolsuz, resmi olmayan ve sportif bir giyim eşyasını belirtmek için daha genel bir terim olarak kullanılmalıdır.

Yelek, ceket ve pantolon ile birlikte üç parçalı takımın temel unsurunu belirtmek için en uygun terimdir. Açıkçası kolsuz, bir gömleğin üzerine ama ceketin altına giyilmiş ve mutlaka bir kravat veya papyon ile spor yapılması gerekiyor.

Bu farklılıklara rağmen, artık yelek terimini yelek terimiyle ifade etmek artık yaygın bir dildir; bunun tersi her zaman kabul edilemez: örneğin, şantiyelerde giyilen turuncu veya sarı yelekleri düşünün, bunun için “sarı yelek” ifadesi bir şekilde yersiz görünecektir.

Yelek nasıl giyilirİstisnalar hariç, yelek her zaman düğmeli yakalı bir gömlek üzerine ve tek göğüslü bir ceket veya blazer altına giyilmelidir . Asla kruvaze bir ceketin altına giyilmemelidir: ceketin boynu, aslında yeleğin görünmesini sağlayacak kadar büyük olmalıdır.

Ceketi giydirmeyi rahatlatmak için rahat ve vücudunuza mükemmel uyum sağlamalıdır . Uzunluğu, belin ön tarafını örtmek ve gizlemek için yeterli olmalı, yanal olarak ve arkada genellikle daha kısadır.

Bu nedenlerden dolayı, yeleği ölçmek için yapılmış bir ürünü seçmek her zaman en iyi çözümdür: mükemmel bir şekilde düşmek ve fizikselliğinize uyum sağlamak için doğru uzunlukta bir yelek giydiğinizden emin olacaksınız.

Yelek elbiseyle nasıl eşleştirilirRengi seçmek ve yeleği elbiseyle eşleştirmek söz konusu olduğunda, esas olarak iki renk alternatifi vardır: üç parçalı elbiseyi seçmek veya zıt bir yelek seçmek